
Uloga radne terapije u rehabilitaciji nakon moždanog udara
06.03.2025.Prije nego što govorimo o kvaliteti pisanja i držanju olovke, važno je razmotriti ergonomiju radnog mjesta. Nažalost, mnoge djece (a i odrasle) nisu svjesni važnosti pravilne posture i često nisu upoznati s ergonomskim principima svog radnog okruženja. Ako ne boli, čini se da nije problem. Međutim, loša postura može značajno utjecati na koncentraciju, čitljivost pisanja i sposobnost djeteta da dugo sjedi u jednoj poziciji.
Ergonomija se odnosi na prisutnost okruženja koje olakšava funkcionalnost. To uključuje visinu stola, tip stolice, veličinu djeteta, položaj papira i vrstu olovke. Dobro postavljen radni prostor smanjuje napor mišića, stabilizira ramena i omogućuje slobodu pokreta ruke, što djeci pomaže održati ispravnu poziciju duže vrijeme.
Međutim, loša ergonomija može izazvati fizičke i mentalne napore, osobito kod djece s razvojnim teškoćama. Također, nepravilna postura tijekom vremena može stvoriti loše navike koje će biti teže ispraviti kasnije.
Jedan od najčešćih problema u školama su prevelike stolice. Ako su stolice previše duboke, djeca ne mogu pravilno poduprijeti leđa, što dovodi do neprirodnog držanja.
Preporučljivo je koristiti stolice koje odgovaraju visini djeteta, no to nije uvijek moguće. Kao rješenje, poticanje djece na česte pauze za kretanje i aktivnosti za razvoj posturalnih mišića može pomoći.
Važno je naglasiti da tijekom pisanja djeca ne bi smjela naslanjati gornji dio leđa na naslon stolice, jer to može ograničiti slobodu pokreta ramena, što utječe na preciznost pisanja. Stabilnost tijela ključna je za dobar rad ruke i preciznost u pisanju.
Ovi savjeti samo su pregled faktora koji utječu na posturu djece tijekom aktivnosti pisanja. Radni terapeut može vam pomoći u prepoznavanju specifičnih problema kod vašeg djeteta i podržati njegov uspjeh u školi!