Pravilno držanje olovke: Ključ uspjeha u školi!
26.09.2024.Lumboischialgia ili češće zvani Išijas jedna je od najčešćih tegoba s kojom se susreću naši klijenti. Bitno je razlikovati lumboischialgiju od lumbaga (križobolje), zbog prirode same dijagnoze ali i postupanja u terapijskom procesu. Kod lumboischialgije najčešće dolazi do kompresije (pritiska) na korijen živca (nervus ischiadicus) koji zatim reagira reflektirajući bol od lumbalnog dijela kralježnice pa duž noge sve do prstiju.
Simptomi:
Ova bol se najčešće opisuje kao snažna, oštra bol u donjem dijelu leđa koja se širi prema nozi kroz stražnju (glutealnu) regiju, ali ponekad u kliničkoj slici imamo izostanak boli u samim leđima.
Osim same boli javljaju se i trnci, utrnulost i slabost u zahvaćenom dijelu, te tzv. antalgični položaj tijela kod kojeg se trup spontano naginje u stranu i prema naprijed kako bi se tijelo zaštitilo odnosno smanjio pritisak na korijen živca.
Uzroci:
Najčešće je to nepravilno podizanje tereta, zatim rotacije u trupu udružene sa savijenjem ili ispravljanjem trupa te degenerativne promjene kralježaka i/ili diskova.
Kod lumboishialgije primarni cilj je tretirati uzrok problema, a ne same simptome. Zbog utjecaja na uzrok boli odnosno smanjenje pritiska na korijen živca, neoperacijska dekompresijska terapija ima uspješnost više od 80% te se kao takva pokazala najučinkovitija u tretiranju ovog sve češćeg stanja.